"Każde dziecko nosi w sobie muzykę spontaniczną. Jeżeli pomożemy dziecku rozwinąć muzykę, która jest w nim, uczynimy je istotą nie tylko lepszą i szlachetniejszą, lecz również bardziej szczęliwą."
- E. Sourian

Zajęcia prowadzone są przez panią mgr Elżbietę Szczypińską raz w tygodniu w każdej grupie wiekowej. Każde zajęcia rozpoczynają się zwykle od szeregu ćwiczeń stymulujących poczucie rytmu i rozruszanie ciała - marsz, podskoki, bieg, obroty przy muzyce wokół sali. Ćwiczenia te pomagają uwrażliwiać dzieci na różne elementy muzyki: rytm, melodię, zmianę tempa czy dynamiki oraz utrwalać pojęcie kierunków i stron "prawo-lewo", "w przód/w tył".

Następnie wszyscy witają się przy pianinie, by po chwili zacząć naukę nowej piosenki lub utrwalić sobie te, które już poznaliśmy. Nauce piosenki towarzyszy kilka ćwiczeń emisyjnych oraz gra na instrumentach perkusyjnych. Wprowadzane piosenki są tematycznie związane z miesięcznymi planami pracy grupy - dostosowane do aktualnej pory roku, zbliżających sie świąt, uroczystości. Podczas zajęć dzieci poznają także elementy tańców ludowych i współczesnych.
 

Taniec, poznawanie figur tanecznych, nowych kroków takich, jak: cwał, polka, walc, krakowiak, polonez itp. oraz zabawy ruchowe to najbardziej ulubione przez dzieci formy zajęć. Od czasu do czasu wprowadzane instrumenty perkusyjne do grania przez dzieci dają im możliwość spełnienia artystycznego w grupowej aranżacji instrumentalnej uczestników rytmiki.

Copyright © by Przedszkole Alfik 2017
UE