27/04/2020

Zadania na poniedziałek (27.04) i wtorek (28.04).

Drogie Dzieci! Drodzy Rodzice!

Dziś świętujemy Dzień Lekarza Weterynarii! Weterynarz to wyjątkowy lekarz, który leczy specjalnych pacjentów.

Poznajcie pracę weterynarza. Jeżeli macie ochotę możecie pobawić się, realizując poniższe zadania.

1. Przeczytajcie wraz z rodzicami opowiadanie Justyny Grican. Odpowiedzcie na pytania zamieszczone poniżej.

„ Czworonożni pacjenci”
Dziś w przedszkolu każdy opowiadał o tym, jaki zawód wykonują jego rodzice. Tata Hani jest chirurgiem, mama Oli – kosmetyczką, a mama Kornelki pracuje w sklepie. Rodzice Amelki prowadzą własna firmę i robią piękne meble. Najbardziej jednak podobało mi się, jak o zawodzie swoich rodziców opowiadał Marek. Rodzice Marka pracują w lecznicy dla zwierząt. Są lekarzami weterynarii. Marek mówi, że weterynarz to taki lekarz, którego odwiedzają czworonożni pacjenci: psy, koty, króliki, chomiki, świnki morskie, żółwie i szczury. Czworonożni i nie tylko, bo przychodzą do nich także papugi, które nie mają apetytu i kanarki z chrypką. Tata opowiadał Markowi, że bardzo często robi zwierzakom szczepionki, obcina zbyt długie pazury, sprawdza czy mają zdrowe zęby. Zdarza się także, że musi przeprowadzić operację lub nastawić zwichniętą nogę. To bardzo trudna praca, bo zwierzaki nie mogą powiedzieć, w którym miejscu je coś boli. Ale rodzice Marka bardzo lubią swoją pracę. Lubią pomagać chorym zwierzętom, bo to przecież nasi przyjaciele.

Jaki zawód mają rodzice Marka i gdzie pracują?

Jacy pacjenci przychodzą do weterynarza?

Z jakimi problemami właściciele zwierząt przychodzą z nimi do weterynarza?

Dlaczego praca weterynarza jest trudna?

Czy znacie jakiegoś weterynarza? A może zdarza się Wam bywać z Waszym pupilem u weterynarza?

2. „Kocie zwyczaje”
Wyobraźcie sobie, że zamieniacie się w kotki, chodzicie po pokoju na czworakach. A teraz kotki: piją mleko z miseczki, robią koci grzbiet, leżą na plecach, zwijają się w kłębek i zasypiają itp.

3. Odpowiedzcie na pytania czy to prawda czy fałsz?

Każdy lekarz może zarówno leczyć ludzi jak i zwierzęta.

Aby zostać lekarzem weterynarii wystarczy kochać zwierzęta.

Pacjentami lekarzy weterynarii pracującymi na wsi są m.in. krowy, świnie, konie.

Zwierzęta operowane są w klinikach weterynaryjnych.

Lekarz weterynarii nie musi pomagać zwierzętom, które mu się nie podobają.

4. Zwierzęce kalambury – pobawcie się z domownikami w kalambury; pokazujcie bez słów jakieś zwierzę a pozostali muszą je rozpoznać.

5. Zwierzaki z tekturowych rolek – wiemy, że Wasza wyobraźnia jest ogromna. Spróbujcie zrobić zwierzaka z tekturowej rolki – doklejcie oczy, uszy, ogonek… Ciekawe jaki zwierzak Wam wyjdzie. Jeżeli macie ochotę możecie również narysować lub namalować ulubione zwierzę.

6. Zobaczcie wraz z domownikami czy macie jakieś książki o zwierzątkach, jeśli tak możecie je pooglądać lub poprosić o przeczytanie.

7. Gabinet weterynaryjny – znajdźcie w domu maskotki i inne zabawki – zwierzęta, możecie użyć też zwierzątek z rolek. Otwórzcie gabinet weterynaryjny; leczcie Waszych pacjentów, może nawet przeprowadzicie operację.

8. https://www.bing.com/videos/search?q=gimnastyka+buzi+i+j%c4%99zyka+youtube&qpvt=gimnastyka+buzi+i+j%c4%99zyka+youtube&view=detail&mid=42FA8D8A4690E17CDDC142FA8D8A4690E17CDDC1&&FORM=VRDGAR&ru=%2Fvideos%2Fsearch%3Fq%3Dgimnastyka%2Bbuzi%2Bi%2Bj%25c4%2599zyka%2Byoutube%26qpvt%3Dgimnastyka%2Bbuzi%2Bi%2Bj%25c4%2599zyka%2Byoutube%26FORM%3DVDRE

9. A może macie ochotę poznać pewnego bajkowego weterynarza… https://www.youtube.com/watch?v=qVEgzevJg7c

Trzymajcie się ciepło!

Copyright © by Przedszkole Alfik 2017